Selection Round one teams

Thursday, 20 March

GEELONG v ADELAIDE

Simonds Stadium, 7.10pm AEDT

GEELONG

B: Andrew Mackie, Tom Lonergan, Taylor Hunt

HB: Corey Enright, Jared Rivers, Cameron Guthrie

C: Jimmy Bartel, Josh Caddy, Mitch Duncan

HF: Jordan Murdoch, Harry Taylor, Joel Selwood

F: Mitch Brown, Tom Hawkins, Lincoln McCarthy

Foll: Hamish McIntosh, Steve Johnson, Mathew Stokes

I/C: Travis Varcoe, Mark Blicavs, James Kelly, George Horlin-Smith

Emg: Jackson Thurlow, Jackson Sheringham, Dawson Simpson

In: No Change

New: Hamish McIntosh

ADELAIDE

B: Sam Shaw, Ben Rutten, Luke Brown.

HB: Mitch Grigg, Daniel Talia, Brodie Martin.

C: Brodie Smith, Scott Thompson, David Mackay.

HF: Matthew Wright, Shaun McKernan, Matthew Jaensch.

F: Eddie Betts, James Podsiadly, Patrick Dangerfield.

Fol: Sam Jacobs, Rory Sloane, Jason Porplyzia.

I/C: Lewis Johnston, Jarryd Lyons, Brad Crouch, Sam Kerridge.

Emg: Cam Ellis-Yolmen, Josh Jenkins, Matt Crouch.

In: No Change.

New: James Podsiadly, Eddie Betts

 

 

 

 

Friday, 21 March

 

North Melbourne v Essendon

Etihad Stadium, 7.50pm AEDT

NORTH MELBOURNE

B: B.McKenzie N.Grima S.McMahon

HB: S.Atley SD.Thompson J.Macmillan

C: R.Bastinac J.Ziebell N.Dal Santo

HF: S.Gibson A.Black L.Adams

F: L.Thomas D.Petrie L.Hansen

FOLL: T.Goldstein D.Wells B.Harvey

I/C: B.Cunnington S.Wright L.McDonald A.Mullett

EMG: D.Currie J.Tippett R.Nahas

ESSENDON

B: D.Heppell D.Fletcher M.Baguley

HB: M.Hibberd M.Hurley C.Hooker

C: D. Myers J.Watson H.Hocking

HF: P.Chapman J.Carlisle B.Howlett

F: D.Zaharakis J.Daniher K.Hardingham

FOLL: P.Ryder B.Goddard B.Stanton

I/C: P.Ambrose M.Gleeson J.Merrett Z.Merrett

EMG: L.Jetta T.Colyer J.Ashby

 

Saturday, 27 March

 

Hawthorn v Brisbane Lions

Aurora Stadium, 4.40pm

HAWTHORN

B: T.Duryea J.Gibson S.Burgoyne

HB: M.Suckling K.Cheney G.Birchall

C: L.Shiels S.Mitchell J.Lewis

HF: L.Breust J.Roughead B.Hill

F: J.Gunston D.Hale P.Puopolo

FOLL: B.McEvoy L.Hodge W.Langford

I/C: T.O'Brien I.Smith J.Simpkin D.Wanganeen

EMG: A.Litherland A.Woodward J.Ceglar

BRISBANE LIONS

B: R.Harwood D.Merrett J.Adcock

HB: J.Clarke J.Patfull M.Golby

C: P.Hanley D.Rich J.Aish

HF: J.Green T.West D.Zorko

F: S.Mayes J.Brown T.Rockliff

FOLL: M.Leuenberger J.Redden B.Moloney

I/C: M.Paparone L.Taylor M.Close R.Lester

EMG: R.Bewick N.Robertson J.Lisle

 

 

St Kilda v Melbourne

 

Etihad Stadium, 7.40pm AEST

 

ST KILDA

B: S.Dempster L.Delaney J.Gwilt

HB: N.Wright D.Roberton J.Webster

C: J.Newnes L.Dunstan F.Ray

HF: C.Jones N.Riewoldt J.Saunders

F: R.Stanley B.Maister E.Templeton

FOLL: T.Hickey D.Armitage S.Savage

I/C: J.Geary J.Billings S.Gilbert T.Curren

EMG: S.Ross T.Dennis-Lane T.Lee

MELBOURNE

B: D.Terlich J.Frawley J.Grimes

HB: L.Dunn T.McDonald B.Vince

C: J.Toumpas J.Watts D.Tyson

HF: R.Bail J.Fitzpatrick D.Cross

F: S.Byrnes C.Pedersen J.Howe

FOLL: J.Spencer N.Jones J.Trengove

I/C: V.Michie M.Jones J.Kennedy-Harris A.Georgiou

EMG: D.Nicholson S.Blease M.Evans

 

 

Sunday, 23 March

 

West Coast v Western Bulldogs

Patersons Stadium, 7.40pm AEST

WEST COAST

B: Bennell D.Glass M.Brown

HB: S.Hurn E.Mackenzie X.Ellis

C: M.Rosa M.Priddis A.Gaff

HF: S.Wellingham J.Kennedy C.Masten

F: M.LeCras J.Darling J.Cripps

FOLL: D.Cox S.Selwood L.Shuey

I/C: N.Naitanui D.Sheed C.Sinclair E.Yeo

EMG: J.Hill S.Lycett B.Sheppard

WESTERN BULLDOGS

B: L.Picken J.Roughead E.Wood

HB: B.Goodes D.Morris R.Murphy

C: J.Macrae A.Cooney K.Stevens

HF: S.Higgins S.Crameri D.Giansiracusa

F: L.Hunter J.Stringer T.Campbell

FOLL: W.Minson M.Boyd T.Liberatore

I/C: M.Wallis L.Dahlhaus T.Dickson J.Johannisen

EMG: M.Honeychurch T.Young A.Cordy

Friday, March 14

Collingwood v Fremantle

Etihad Stadium, 7.50pm AEDT

COLLINGWOOD

B: Alan Toovey, Nathan J. Brown, Nick Maxwell

HB: Tyson Goldsack, Jack Frost, Tom Langdon

C: Steele Sidebottom, Brent Macaffer,Taylor Adams

HF: Dayne Beams, Travis Cloke, Jamie Elliott

F: Ben Kennedy, Jarrod Witts, Dane Swan

Foll: Brodie Grundy, Scott Pendlebury, Heritier Lumumba

I/C: Martin Clarke, Clinton Young, Luke Ball, Ben Sinclair

Emg: Quinten Lynch, Lachlan Keeffe,Tony Armstrong

New: Tom Langdon (Sandringham Dragons), Taylor Adams (GWS)

FREMANTLE

B: Zac Dawson, Luke McPharlin, Lee Spurr

HB: Danyle Pearce, Michael Johnson,Tendai Mzungu

C: Cameron Sutcliffe, Ryan Crowley, David Mundy

HF: Matt de Boer, Chris Mayne, Nat Fyfe

F: Hayden Ballantyn, Matthew Pavlich, Michael Walters

Foll: Aaron Sandilands, Michael Barlow, Lachie Neale

I/C: Paul Duffield, Stephen Hill, Tommy Sheridan, Jack Hannath

Emg: Colin Sylvia, Zac Clarke, Clancee Pearce

New: Nil

 

Saturday, March 15

GWS v Sydney Swans

Spotless Stadium, 4.40pm AEDT

GREATER WESTERN SYDNEY

B: Nick Haynes, Jonathan Giles, Adam Kennedy

HB: Curtly Hampton, Phil Davis,Sam Frost

C: Tom Scully, Adam Treloar, Heath Shaw

HF: Toby Greene, Jeremy Cameron, Lachie Whitfield

F: Dylan Addison, Jonathon Patton, Devon Smith

Fol: Shane Mumford, Rhys Palmer, Callan Ward

I/C: Josh Hunt, Stephen Coniglio, Dylan Shiel, Tomas Bugg

Emg: Jed Lamb, Joshua Kelly, Adam Tomlinson

New: Heath Shaw (Collingwood), Josh Hunt (Geelong), Shane Mumford (Sydney Swans), Dylan Addison (Western Bulldogs)

SYDNEY SWANS

B: Nick Smith, Ted Richards, Jeremy Laidler

HB:  Jarrad McVeigh, Heath Grundy, Nick Malceski

C:  Rhyce Shaw, Kieren Jack, Lewis Jetta

HF: Craig Bird, Sam Reid, Dan Hannebery

F:  Ben McGlynn, Lance Franklin, Gary Rohan

Fol: Mike Pyke, Josh Kennedy, Tom Mitchell

I/C: Dane Rampe, Lewis Roberts-Thomson, Luke Parker, Harry Cunningham

Emg: Ryan O'Keefe, Dean Towers, Tom Derickx

New: Lance Franklin (Hawthorn), Jeremy Laidler (Carlton)

 

GOLD COAST v Richmond

Metricon Stadium, 6.40pm AEST

GOLD COAST

B: Matthew Warnock, Steven May, Greg Broughton

HB: Sean Lemmens, Clay Cameron, Trent McKenzie

C: Matt Shaw, Gary Ablett, Jarrod Harbrow

HF: Aaron Hall, Tom Lynch, Jack Martin

F: Sam Day, Charlie Dixon, Brandon Matera

Fol: Tom Nicholls, Michael Rischitelli, Dion Prestia

I/C: David Swallow, Danny Stanley, Andrew Boston, Jaeger O'Meara

Emg: Alex Sexton, Timmy Sumner, Luke Russell

RICHMOND

B: Troy Chaplin, Alex Rance, David Astbury

HB: Bachar Houli, Chris Newman, Steven Morris

C: Shaun Grigg, Dustin Martin, Brandon Ellis

HF: Ricky Petterd, Reece Conca, Nick Vlastuin

F:  Ben Griffiths, Ty Vickery, Jack Riewoldt

Fol: Shaun Hampson, Trent Cotchin, Brett Deledio

I/C: Shane Edwards,Nathan Foley, Matt Thomas, Matt McDonough

Emg: Aaron Edwards, Nathan Gordon, Sam Lloyd

 

Sunday, 16 March

CARLTON v PORT ADELAIDE

Etihad Stadium, 7.40pm AEDT

CARLTON

B: Lachie Henderson, Matthew Watson, Zach Tuohy

HB: Kade Simpson, Michael Jamison, Andrew Walker

C: Dale Thomas, Marc Murphy, Ed Curnow

HF: Chris Yarran, Jarrad Waite, Jeff Garlett

F: Mitch Robinson, Matthew Kreuzer, Bryce Gibbs

Foll: Robert Warnock, Tom Bell, Brock McLean

I/C: Andrejs Everitt, David Ellard, Andrew McInnes, Troy Menzel

EMG: Nick Holman, Patrick Cripps, Kane Lucas,

PORT ADELAIDE

B: Jackson Trengove, Jack Hombsch, Matthew Broadbent

HB: Jasper Pittard, Tom Jonas, Tom Clurey

C: Jared Polec, Brad Ebert, Kane Cornes

HF: Angus Monfries, Justin Westhoff, Hamish Hartlett

F: John Butcher, Jay Schulz, Robbie Gray

Fol: Matthew Lobbe, Travis Boak, Chad Wingard

I/C: Ollie Wines, Matt White, , Jarman Impey,  Dom Cassisi

EMG: Cam O'Shea, Brent Renouf, Sam Colquhoun

 

 

The story Selection Round one teams first appeared on The Sydney Morning Herald.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop